
Twoja wizja, nasza przyszłość.
F O T O W O L T A I K A
Wykorzystanie energii słonecznej zamiast korzystania z usług przedsiębiorstw energetycznych, wpływa przede wszystkim na zmniejszenie wydatków za energię, zwiększanie niezależności energetycznej. Dodatkowo właściciele systemów fotowoltaicznych mogą skorzystać z opustów – odebrania oddanej do sieci energii elektrycznej, gdy jej potrzebują.
Ponadto system ten zwiększa wartość nieruchomości oraz zmniejsza ślad węglowy, ponieważ dzięki niemu korzystają Państwo z czystej, odnawialnej energii. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i długofalowe.


1. MODUŁY FOTOWOLTAICZNE
Zbudowane z ogniw fotowoltaicznych pobierają promienie słoneczne i zamieniają je w energię. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie jest konieczne do produkcji energii, dlatego proces ten ma miejsce także w pochmurne dni.
2. FALOWNIK
Odpowiada za konwersję prądu stałego wytworzonego w panelach słonecznych na kompatybilny z siecią prąd przemienny, który można później wykorzystać w domu.
3. MOC UŻYTKOWA
Jest dostarczana z sieci w razie większego zapotrzebowania niż wynikająca z produkcji instalacji lub w nocy. Z kolei nadwyżka energii może być eksportowana do sieci w zamian za dostarczaną energię.
Dlaczego tak ważna jest optymalizacja systemu?
Każdy moduł fotowoltaiczny posiada indywidualny maksymalny punkt mocy. Różnice te z biegiem czasu prowadzić mogą do deficytu mocy całego systemu. Istotne jest więc zwiększenie ilości energii na wyjściu z każdego panelu, eliminując tym samym utratę mocy.
Tolerancja mocy
Gwarantowany zakres mocy wyjściowej modułów PV otrzymanych od producenta może się znacznie różnić. Wystarczy odchylenie standardowe ±3%, aby spowodować stratę energii ~2%.
Zabrudzenie, zacienienie
Zanieczyszczenie panelu, np. przez ptasie odchody, ale liście, przyczynia się do niedopasowania między modułami w łańcuchach, co może powodować straty energii.
Starzenie się modułów
Wydajność modułów w ciągu 20 lat może się zmniejszyć nawet o 20%. Dodatkowo moduły starzeją się nierównomiernie, co powoduje niedopasowanie w łańcuchu.
Czynnikiem ryzyka w zakresie i wydajności może być również korzystanie z paneli bez odpowiednich certyfikatów, o niewiadomym pochodzeniu.
Dlatego warto zawsze kupować panele od dystrybutowa z GWARANCJĄ !!!



- Program „Mój Prąd” stanowi instrument wsparcia mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Nabór wniosków 13 stycznia – 18 grudnia 2020
Wnioski składane są przez stronę https://mojprad.gov.pl/
- Program „Czyste Powietrze” obejmuje wsparcie finansowe zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej
Wnioski składane są przez stronę https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/
- Dodatkowo warto zapoznać się z programami dofinansowującymi w Państwa gminie lub powiecie.
Nasz zespół
-
Łukasz Kitowski
Łukasz Kitowski Serwisant Wykształcenie: wyższe - w trakcie. Hobby: mechatronika i instalacje PV
-
Damian Urbański
Damian Urbański Właściciel i Serwisant Wykształcenie: wyższe - mgr inż. Hobby: automatyka